Recommended Posts

I'm just curios what everyone pays for forging fuel.

Tell me where you are, what fuel you use, and how much it costs.

Oh and don't forget to add in your local Gasoline/Diesel prices.

I live in Point Barrow, Alaska

I don't currently have a forge but I'm working on a 55 forge that will burn free pallets.

Our gasoline runs at $6.50/ gallon and diesel is $7.00/ gallon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Over here in South Australia we use forge coke @ $30($A) for 25 kg bag or $450 a ton

Unleaded 91 RON is $4.63($A) per US Gallon and Diesel $4.30($A) per US Gallon

Share this post


Link to post
Share on other sites

well, im in bryan texas and i bought some L-brand coke for about 650 a ton? and 16 dollars a bag. i had it delivere d just down the road so probably only about $5 dollars in gas.

                                                                                                         Littleblacksmith    

Share this post


Link to post
Share on other sites

crescent city ca reg gas $2.89  propane $199  coke or coal about $18.00 per 50 wt

& are gas was $5.00 when things were high

Texas $5.00 ???????????? you guys make it ! then ship it

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, ThomasPowers said:

I think that was US$5 spent on gas not  price of gas...

That's what I meant, Thanks for clarifying.

                                                                                                             Littleblacksmith

Share this post


Link to post
Share on other sites

I don't know why the pic is sideways when I upload it, but below is a pic of the local fuel prices posted at our one and only gas station.

image.thumb.jpeg.5fcf671f59ca244472773ff

We get all of our fuel once a year on a barge so the prices are set in August and do not change until the next barge arrives the following year. We are actually down $0.50 per gallon for gas and diesel from last year. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I recently paid zero dollars for 3 five gallon buckets of montana coal, and the drive was less than 20 minutes to get there. Gas is over 2 dollars a gallon now, and my jeep gets about 17 miles to the gallon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

We're spending $2.48/gl at the local 3 Bears, $2.53/gl. in Wasilla. I can't think of what diesel is going for even though I look at it every time I pass. Propane was $2.80/gl. the one place that had it posted on a sign.

Coal? I could dig it myself if I knew which seam or have it shipped in from the lower 48. And that's why I burn propane.

Frosty The Lucky.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 28 May 2016 at 7:26 PM, Blakksmyth said:

Over here in South Australia we use forge coke @ $30($A) for 25 kg bag or $450 a ton

Unleaded 91 RON is $4.63($A) per US Gallon and Diesel $4.30($A) per US Gallon

How long does the 25kg last for mate as it a few hours drive to tamworth

Share this post


Link to post
Share on other sites

In minneapolis gas is about 2.29. Diesel is about the same. 7.50 for a 5 gallon bucket of bituminus from the Guild of Metalsmiths and 11.85 for 50lbs bag from Tradewinds Fireplace

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this